Ogólnopolski Dzień Tornistra - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2019 rok


1 października 2019 r. – Ogólnopolski Dzień Tornistra

1 października został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Jest  to akcja edukacyjna MEN, która inauguruje projekt mający na celu
zapobieganie  zjawisku noszenia przez uczniów zbyt ciężkich plecaków. Temat przeciążonych tornistrów od lat jest podejmowany przez rodziców, uczniów, nauczycieli, lekarzy.

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.


W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

• Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
• Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
• Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
• Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.


ILE DŹWIGA UCZEŃ -
RAPORT SANEPIDU PO AKCJI WAŻENIA SZKOLNYCH TORNISTRÓW:

• Najbardziej obciążeni są uczniowie klas IV szkół podstawowych, gdzie tylko 18,6% nosiło plecaki nie przekraczające 10% masy ich ciała.
• Kolejne klasy szkół podstawowych, których uczniowie dźwigają najcięższe tornistry, to oddziały V – tylko 30% nosiło plecaki nie przekraczające 10% masy ich ciała oraz VI – gdzie 43,5% nosiło plecaki nie przekraczające 10% masy ich ciała.
• Najmniej obciążeni są uczniowie klas VIII szkół podstawowych, których plecaki w 68% nie przekraczają 10% masy ich ciała, a tylko 3% młodzieży nosi tornistry, które przekraczają 15% ich wagi.
• 50% dzieci i młodzieży oddziałów I – III oraz VII szkół podstawowych noszą plecaki o ciężarze nieprzekraczającym 10% ich wagi.
• Kontrole służb sanitarnych wykazały, że przeciążenie tornistra często powoduje wkładanie do niego rzeczy, które nie są konieczne do nauki na zajęciach szkolnych. Uczniowie zabierają gry, zabawki, albumy z naklejkami itp.
• Inny problem to źle ułożony plan zajęć szkolnych. Zdarza się, że jedna z klas w jednym dniu ma tylko naukę języków obcych, przedmioty artystyczne i religię, a w pozostałe dni kumulowane są lekcje wymagające dużej koncentracji, takie jak chemia, matematyka, fizyka.
• Ponadto często zdarza się, że w jednym dniu uczniowie danej klasy mają np. 4 lekcje, a w następnym 7.


W październiku przedstawiciele sanepidu odwiedzą szkoły. Poza sprawdzeniem, ile ważą szkolne plecaki, będzie prowadzona akcja informacyjna na temat prawidłowego pakowania plecaków, możliwości pozostawienia w szkole podręczników. Zachęcamy szkoły do aktywnego włączenia się w działania związane z Miesiącem Ważenia Tornistrów.


PLIKI DO POBRANIA:
1) Zalecenia GIS
2) Wskazówki dla ucznia
3) Wskazówki dla rodzica
4) Wskazówki dla nauczyciela
5) Wskazówki dla dyrektora


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego