Legioneloza - informacja - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2017 rok

LEGIONELOZA

W dniu 24 października 2017 r. do KPC ds. MPZ wpłynęła systemem EWRS przygotowana przez ECDC ocena ryzyka dotycząca wzrostu liczby zachorowań na legionelozę wśród turystów z Unii Europejskiej powracających z Palma Nova, Hiszpania.


W okresie od 11 września do 7 października 2017 r. odnotowano 18 przypadków legionelozy, w tym jeden śmiertelny: 14 z Wielkiej Brytanii, 2 z Francji, 1 z Danii, 1 z Republiki Czeskiej. Dodatkowo odnotowano 1 przypadek legionelozy z Hiszpanii (pracownik hotelu w Palma Nova). 17 przypadków jest potwierdzonych. Wszystkie przypadki są powiązane z zakwaterowaniem w hotelach w Palma Nova.


W związku z obecnym ogniskiem zachorowań zaleca się następujące działania:
• Informowanie turystów (zwłaszcza tych powyżej 50 r.ż., palących oraz z obniżoną odpornością) o konieczności zgłoszenia się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów choroby układu oddechowego w ciągu dwóch tygodni od powrotu z Palma Nova.


• Poinformowanie o ryzyku rozwoju legionelozy u osób przebywających w Palma Nova od 10 października lub później. W razie wystąpienia objawów zapalenia płuc takie osoby powinny zasięgnąć porady lekarskiej.


• Wspieranie bieżących dochodzeń: państwa członkowskie powinny zgłaszać wszystkie przypadki legionelozy związanej z podróżą do Palma Nova do systemu ELDSNet.


Z powodu długiego okresu inkubacji oraz braku identyfikacji źródła zakażenia możliwe są kolejne przypadki choroby. Bakterie Legionella natomiast nie przenoszą się z człowieka na człowieka co oznacza, że zagrożenie dla populacji UE jest ograniczone do osób zamieszkujących lub odwiedzających dotknięty obszar. 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego