II Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy - 1 października 2015 roku - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2015 rok

II Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy - 1 października 2015 roku

"Jestem głęboko przekonany, że działania na rzecz profilaktyki grypy przyczynią się do podniesienia poziomu wiedzy różnych grup społecznych na temat szczepień ochronnych oraz ich wpływu na poprawę zdrowia naszego społeczeństwa”: Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny

„Szczepionka przeciwko grypie od dziesiątków lat jest skutecznym sposobem zapobiegania grypie. Proszę Państwa - dajmy sobie szansę i zaszczepmy w sobie chęć szczepienia. Nasze zdrowie i życie są tego warte”: prof. dr hab. Lidia Brydak, Kierownik Zakładu Badań Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny


Jak ustrzec się przed zachorowaniem na grypę i jej powikłaniami?

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest coroczne szczepienie się.
Od 3 lat w Polsce odsetek osób szczepiących się przeciwko grypie utrzymuje się na stałym poziomie ok. 3,7% Polaków. Największą przeszkodą w poprawie wyszczepialności jest kłopot z niskim poziomem wiedzy o profilaktyce grypy i korzyściach ze szczepień.
W sezonie epidemicznym grypy 2014/2015 zarejestrowano ponad 3,5 miliona zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w tym ok. 12 tys. osób z powodu grypy przebywało w szpitalu.
Dzień 1 października jest dedykowany budowaniu świadomości zagrożeń związanych z zakażeniem wirusem grypy oraz korzyści wynikających ze stosowania szczepień ochronnych przeciw grypie.
W procesie obniżania liczby zachorowań na grypę profilaktyka odgrywa kluczową rolę. Dlatego wszelkie inicjatywy zmierzające do zapobiegania zachorowaniom na grypę i jej powikłaniom w tym w szczególności  poprzez przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia i higieny oraz upowszechnienie szczepień ochronnych, są niezmiernie ważne i powinny być szeroko propagowane wśród społeczeństwa. Jedynie rzetelna wiedza pozwoli na dobre przygotowanie się do zagrożenia, jakie dla społeczeństwa stanowi grypa.
Mając powyższe na uwadze zachęcamy Państwa do zapoznania się i skorzystania z materiałów umieszczonych poniżej:

Więcej informacji dotyczących grypy dostępnych jest na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakładce grypa sezonowa.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego