Europejski Tydzień Szczepień - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2018 rok

Szczepienia są jednym z największych osiągnięć cywilizacji – ponieważ chronią nas przed poważnymi chorobami zakaźnymi oraz związanymi z nimi powikłaniami. Dzięki szczepieniom większość dzieci i dorosłych w Europie jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Coraz więcej osób szczepi się przeciwko pneumokokom, meningokokom oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego. Decyzja o szczepieniu naszych dzieci lub nas samych odgrywa  istotną rolę w ochronie całego społeczeństwa. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy oraz korzystać z informacji o szczepieniach bazujących na dowodach naukowych.

W 2018 roku już po raz XIII świętowany będzie Europejski Tydzień Szczepień, którego obchody przypadają na ostatni tydzień kwietnia
tj. 23-29. Inicjatywa ta prowadzona jest już od 2005 r., jej celem jest podnoszenie świadomości na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia ludzi. W tym roku Europejski Tydzień Szczepień skupia się wokół praw jednostki do szczepień i wspólnej odpowiedzialności za pomoc w „wypełnianiu luk w zakresie szczepień”, a tym samym ochrona siebie i osób z otoczenia przed groźnymi chorobami.

W regionie europejskim dostęp do szczepień, wykonywanych u dzieci, jest powszechny. Prowadzone są liczne działania na rzecz promocji szczepień ochronnych, w tym mające na celu eliminację odry i różyczki.


Tegoroczna edycja Tygodnia Szczepień przebiega pod hasłem Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep. Z tej okazji 25 kwietnia 2018 r. w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH odbędzie się  konferencja popularno-naukowa pod hasłem: "Szczepionki działają. Szczepmy Europę". Jej uczestnicy będą rozmawiać na temat odry, postarają się wyjaśnić jak istotne jest utrzymanie stabilnej sytuacji epidemiologicznej jeśli chodzi o odrę w Polsce. Podejmą dyskusję na temat wyzwań jakie stoją przed Polską w związku z obecną sytuacją dotyczącą tej choroby  w Europie.

W ostatnich latach obserwujemy  zjawisko negowania przez rodziców znaczenia szczepień ochronnych. Lekarze stykają się coraz częściej z rodzicami, dla których internet jest podstawowym źródłem informacji i wymiany myśli. Szukając danych na temat szczepień w internecie rodzice docierają często do nieprawdziwego przekazu czy wręcz pseudonaukowych mitów. Stąd wiedza o szczepieniach oraz medycyna oparta na faktach powinna coraz częściej propagować swoje zdobycze drogą najpopularniejszych form przekazu w internecie, także  za pośrednictwem mediów społecznościowych. Warto wiedzieć, warto szczepić! Dlatego przedmiotem rozmów  będzie także zaangażowanie instytucji publicznych w przekazywanie informacji o szczepieniach kierowanych nie tylko do pacjentów, ale  także  do lekarzy i pielęgniarek za pośrednictwem portali społecznościowych.  Tą drogą współczesnej komunikacji lekarze mogą walczyć z dezinformacją i promować strony internetowe zawierające wiarygodne i prawdziwe informacje oraz poprzez bezpośredni kontakt z ekspertami wyjaśniać obawy i wątpliwości rodziców. Podczas naukowej konferencji paneliści porozmawiają również o komunikacji lekarza z pacjentem z punktu widzenia lekarza praktyka.


Każda osoba zasługuje na szczepienie i na każdej osobie spoczywa społeczna odpowiedzialność za ochronę tych, którzy sami nie mogą się chronić.

Pliki do pobrania:
Jak działaja szczepionki?
Odporność zbiorowiskowa
Odra
Różyczka
Pakiet komunikacyjny. Europejski Tydzień Szczepień 2018
Informacje dla rodziców
Rozmowa z rodzicami. Informacje dla pracowników słuzby zdrowia 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego