Bezpieczne wakacje 2019 - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2019 rok

Bezpieczne Wakacje 2019
Rozpoczął się najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas – wakacje. Wyjeżdżamy z dziećmi na urlopy, spędzając je nad wodą czy też w innych miejscach. Wiele z Naszych pociech pozostaje również w miejscu zamieszkania. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zapewnieniu dzieciom właściwej opieki.
Przed dziećmi i młodzieżą ponad dwa miesiące odpoczynku. Aby móc w pełni cieszyć się urokami lata powinniśmy zadbać o to, by wypoczynek dzieci i młodzieży odbywał się w sposób bezpieczny, a przygotowane przez organizatorów i wybrane przez rodziców i dzieci formy wypoczynku nie tylko sprawiały radość, ale miały funkcję edukacyjną i pozostawiły miłe wspomnienia.
Chcąc ograniczyć zagrożenie warto skorzystać z następujących porad. Szczególnie ważne jest uświadomienie dzieciom, zagrożeń płynących z korzystania z urządzeń domowych, kontaktów z nieznajomymi, a także rozpowszechniania informacji o pieniądzach i wartościowych rzeczach znajdujących się w domu. Poza tym muszą wiedzieć, do kogo mogą zgłosić o pomoc, w przypadku zaistnienia niebezpieczeństwa. Zabawa dzieci, szczególnie tych najmłodszych powinna odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych. Przestrzegajmy również dzieci przed kontaktami z bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne. Pamiętajmy również, że dzieci ze względu na brak doświadczenia oraz młody wiek, nie powinny obsługiwać urządzeń i maszyn rolniczych. Każdego roku zdarzają się wypadki z ich udziałem, wynikające z niewłaściwej opieki, jak i nakładaniem obowiązków przekraczających ich umiejętności. W okresie letnim szczególnie ważny jest rozsądny wypoczynek nad wodą. Chwila nieuwagi, może powodować tragiczne skutki. Nie zapominajmy, że najbezpieczniejsza kąpiel, to kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników, gdzie szybko i fachowo można uzyskać pomoc. Zbliżający się okres wakacyjny musi Nas skłaniać także do refleksji nad tym, jak wiele zagrożeń niesie ze sobą rozwój motoryzacji. Nie zapominajmy, jak wiele zależy od Nas samych. Zapinanie pasów bezpieczeństwa, stosowanie odpowiednich urządzeń do przewozu dzieci, respektowanie ograniczeń prędkości i wreszcie trzeźwość kierowców to czynniki, na które możemy mieć i mamy wielki wpływ. Ich stosowanie w bardzo istotnym stopniu zmniejsza ryzyko doznania ciężkich obrażeń ciała, a nawet śmierci. Mam nadzieję, że tych kilka podstawowych rad przypomniało Państwu jak ważne jest bezpieczeństwo Nasze i Naszych bliskich, a zwłaszcza dzieci.
Akcja „Bezpieczne Wakacje 2019” ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania czasu wolnego przez dzieci, młodzież i dorosłych. Zrealizowanie powyższych założeń jest możliwe poprzez promowanie bezpiecznych zachowań we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne na terenie naszego powiatu. O bezpieczeństwo wszystkich wypoczywających na naszym terenie zadbają między innymi pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łobzie, Komendy Powiatowej Policji w Łobzie,  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie oraz Straży Miejskiej.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łobzie życzy wszystkim wypoczywającym na naszym terenie udanych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego