Światowy Dzień Zdrowia 2018 - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2018 rok

"Zdrowie dla wszystkich" to hasło Światowego Dnia Zdrowia w 2018 r.

„Zdrowie dla wszystkich”
to nie tylko hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia, ale wizja przyświecająca od ponad siedemdziesięciu lat, działalności Światowej Organizacji Zdrowia. Doskonały, najwyższy możliwy poziom zdrowia dla wszystkich ludzi, to wyzwanie dla światowych liderów.

Celem Światowej Organizacji Zdrowia w 2018 roku jest inspirować, motywować i doradzać podmiotom związanym z powszechną opieką zdrowotną, by podjęły odpowiednie działania sprzyjające powszechnej opiece zdrowotnej.


  • Co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest obecnie w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych.

  • Prawie 100 milionów ludzi jest zmuszanych do skrajnego ubóstwa, przetrwania za jedyne 1,90 USD lub mniej dziennie, ponieważ muszą płacić za usługi zdrowotne z własnej kieszeni.

  • Ponad 800 milionów ludzi (prawie 12% światowej populacji) wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny. W budżecie domowym takie wydatki traktowane są jako "katastrofalne wydatki".

  • Pokrywanie katastrofalnych wydatków na opiekę zdrowotną jest problemem globalnym. W bogatszych krajach w Europie, Ameryce Łacińskiej i niektórych częściach Azji, które osiągnęły wysoki poziom dostępu do usług zdrowotnych, coraz więcej osób wydaje co najmniej 10% swoich domowych budżetów na wydatki zdrowotne.


Najważniejsze przesłanie Światowego Dnia Zdrowia 2018


   - Powszechna opieka zdrowotna polega na zapewnieniu, aby wszyscy ludzie mogli uzyskać wysokiej jakości usługi medyczne, gdzie i kiedy ich potrzebują, bez ponoszenia trudności finansowych.
   
- Nikt nie powinien wybierać pomiędzy dobrym zdrowiem a innymi potrzebami życiowymi.
   
- Powszechna Opieka Zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i narodów.
   
- Niektóre kraje poczyniły wielkie postępy. Ich wyzwaniem jest utrzymanie zasięgu, aby sprostać oczekiwaniom ludzi.
   
- Wszystkie kraje będą podchodzić do Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej na różne sposoby: nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania..
  
- Sprawienie, by usługi zdrowotne stały się naprawdę uniwersalne, wymaga przejścia od projektowania systemów opieki zdrowotnej wokół chorób i instytucji do usług zdrowotnych zaprojektowanych dla ludzi i wokół nich.
   
- Każdy może wziąć udział w tworzeniu Uniwersalnej Opieki Zdrowotnej, biorąc udział w dyskusji na ten temat.

Stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu to ideał, do którego powinni dążyć wszyscy ludzie.
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego