Światowy Dzień Walki z Rakiem - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2017 rok

W sobotę 4 lutego 2017 roku obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczyt Walki z Rakiem w Paryżu. Z tej okazji Polska Unia Onkologii – już po raz siedemnasty – organizuje Dzień Drzwi Otwartych w krajowych ośrodkach onkologicznych. Tego dnia możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie. W ramach tzw. „białej soboty”, która odbędzie się 4 lutego 2017 roku wszystkie chętne osoby będą mogły skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych, które będą świadczone w placówkach onkologicznych i hematoonkologicznych na terenie całego kraju. Program Dnia Drzwi Otwartych w ośrodkach onkologicznych z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem 2017 będzie polegał na udzielaniu konsultacji onkologicznych z uwzględnieniem szeroko pojętej profilaktyki antynowotworowej, przeprowadzaniu badań diagnostycznych (m.in. mammografia, badania cytologiczne, pomiar PSA, ciśnienia i cukru), na zwiedzaniu oddziałów i zakładów diagnostyczno-leczniczych, organizacji wykładów, pogadanek na temat profilaktyki przeciwnowotworowej i wczesnej diagnostyki nowotworów oraz promocji wiedzy na temat interdyscyplinarnego leczenia onkologicznego i psychoonkologii. Na bezpłatne badania i konsultacje należy zabrać ze sobą ważny dokument tożsamości z numerem PESEL. W obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem 2017 włączyły się również fundacje onkologiczne i organizacje pacjenckie, które organizują tego dnia wydarzenia i akcje profilaktyczne.


W jaki sposób Ty możesz walczyć z rakiem:

   
- prowadząc zdrowy tryb życia, oparty o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, dobry sen, minimalizację stresu,
  
- wiedząc, iż rak wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczalny,
   
- zdając sobie sprawę, że diagnoza RAK nie oznacza końca wszystkiego, prosząc o wsparcie i pomoc,
   
- wspierając osoby chore, bo dzięki bliskości i opiece łatwiej jest się zmierzyć z nowotworem,
   
- będąc świadomym pacjentem, znającym specyfikę swojej choroby, mogącym być partnerem dla lekarza w podejmowaniu decyzji o leczeniu,
   
- pamiętając o swoich najbliższych, przypominając im o niezbędnych badaniach profilaktycznych,
- dzieląc się swoją historią, wiedza oparta o własne doświadczenia jest najcenniejsza.


EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM - otwórz


W dniu 4 lutego br. (sobota) w godz. 9-14 w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii prowadzone będą badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (rocznikowo), które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 2 lat oraz kobiet, które otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy, z powodu występujących:
- raka piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry, córki),
- mutacji w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Badania są bezpłatne, nie wymagają skierowania i wcześniejszej rejestracji.
Należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz wyniki i zdjęcia z ostatnio wykonywanych badań.

Etap podstawowy: mammografia
Zakład Diagnostyki Obrazowej, budynek nr 8 – Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, poniedziałek-piątek w godz. 8.30 – 16.30 oraz soboty w godz. 8.00 – 12.00.

Etap pogłębiony: USG i biopsja
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem badania mammograficznego są kierowane na dalszą diagnostykę, która może obejmować: USG piersi, mammografię uzupełniającą, biopsję cienkoigłową/gruboigłową oraz ocenę mikroskopową materiału.

Badania można wykonać w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, budynek nr 8 – Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi, poniedziałek – piątek po wcześniejszej rejestracji.Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu 91 4 251 593 (przygotować PESEL).Źródło : http://www.zwrotnikraka.pl/swiatowy-dzien-walki-z-rakiem-2017-drzwi-otwarte

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego