"Europejski Tydzień Szczepień 2016" - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2016 rok

"Domknijmy lukę wszczepieniach!" Europejski Tydzień Szczepień 2016r.

W dniach 24 – 30 kwietnia 2016 r. pod hasłem „Domknijmy lukę w szczepieniach!” obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia. W roku 2016 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szczególną uwagę poświęca działaniom zmierzającym do wyeliminowania odry i różyczki.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo - gardłowej chorej osoby.
Różyczka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirus różyczki. Zakażenie również przenosi się drogą kropelkową, a w przypadku zakażeń wrodzonych przez łożysko.
Szczepienie podstawowe przeciwko odrze i różyczce wykonuje się szczepionką skojarzoną MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) w 13-14 miesiącu życia. Dawkę przypominającą szczepionki
należy podać w 10 roku życia.
Zakażenie różyczką w okresie płodowym może prowadzić do uszkodzeń płodu, dlatego ważne jest sprawdzenie poziomu przeciwciał przeciwko różyczce przed planowaną ciążą i ewentualne doszczepienie się.


Pamiętaj:
• Szczepienia chronią zdrowie i życie.
• Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
• Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
• Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
• Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
• Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
• Szczepienie zawsze poprzedzone jest badaniem lekarskim i kwalifikacją (lub odroczeniem w uzasadnionych przypadkach) do szczepienia.


Ulotka informacyjna

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego