"Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej" - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2015 rok

                            Informacja prasowa
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej - 20 marca

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej w 2015 roku obchodzony jest pod hasłem "Smile for life". Celem obchodów jest uświadomienie wszystkim znaczenia zdrowia jamy ustnej dla zdrowia ogólnego, a także dla komfortu życia człowieka. Zadaniem, które wyznaczyli sobie organizatorzy przedsięwzięcia – Światowa Organizacja Dentystyczna – jest również zwrócenie uwagi decydentów na konieczność zapewnienia środków i możliwości dla poprawy sytuacji zdrowotnej społeczeństw w zakresie zdrowia jamy ustnej, i wprowadzenia działań wzmacniających właściwą profilaktykę.
Próchnica zębów jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zakaźną, która występuje u 97% populacji ludzkiej w każdym przedziale wiekowym.
Odbiciem działań edukacyjnych w zakresie zdrowia jamy ustnej oraz prowadzonych programów profilaktycznych jest stan uzębienia dzieci 5-6 letnich. W Polsce jedynie 15% dzieci w tym wieku jest wolnych od próchnicy, dlatego musimy wzmóc działania edukacyjne, bo tylko poprawa świadomości rodziców i opiekunów może się przyczynić do zmiany tej sytuacji. Miejscem prowadzenia edukacji prozdrowotnej powinno być codzienne środowisko życia najmłodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa, to w żłobku i  przedszkolu dzieci, ale również ich rodzice powinni otrzymać wiedzę dotyczącą higieny jamy ustnej i zasad zdrowego żywienia, a w szkole podczas kolejnych etapów edukacji powinniśmy tą wiedzę poszerzać o kolejne aspekty zdrowia dotyczące chorób przyzębia i rozpoczynających się w jamie ustnej procesów nowotworowych.
Leczenie próchnicy u dzieci to usuwanie zaniedbań higienicznych i błędów dietetycznych popełnionych we wczesnym dzieciństwie. Szansę na zdrowe uzębienie i dzieciństwo bez próchnicy może dać naszym dzieciom tylko skutecznie prowadzony program edukacyjny w połączeniu z szeroko pojętą profilaktyką dostosowaną do poziomu ryzyka choroby próchnicowej.
Istotną rolę w powodzeniu  takich działań odgrywa ciągłość i powtarzalność ich prowadzenia, zaangażowanie środowiska stomatologicznego, zrozumienie i poparcie wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz oświaty i wychowania.
Próchnica i choroby przyzębia to nieliczne z chorób, którym każdy może zapobiegać osobiście poprzez właściwe zachowania zdrowotne. Rodzice natomiast muszą mieć świadomość, że to oni ponoszą pełną odpowiedzialność za stan zdrowia jamy ustnej swoich dzieci.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego