"Światowy Dzień Zdrowia 2016" - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2016 rok

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. Obchody Światowego Dnia Zdrowia stwarzają możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod hasłem "Pokonaj cukrzycę".
Według prognoz WHO, do 2030 roku cukrzyca stanie się jedną z siedmiu najczęściej występujących przyczyn zgonów.
Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia. Niemal 350 milionów osób na całym świecie cierpi na cukrzycę – chorobę przewlekłą, do której dochodzi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie jest w stanie skutecznie wykorzystywać własnej insuliny w procesie metabolizmu cukrów pochodzących ze spożywanej żywności.

Insulina to hormon regulujący poziom cukru we krwi, będącego źródłem energii potrzebnej nam do życia. Jeżeli glukoza nie może przeniknąć do komórek organizmu, w których jest spalana jako energia i pozostaje w krwiobiegu, jej stężenie może wzrastać do szkodliwego poziomu.
W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną około 1,5 mln zgonów na świecie, z których 80% miało miejsce w państwach o niskich i średnich dochodach.


Możemy wymienić dwa typy cukrzycy:

  •    Typu 1 – osoby cierpiące na cukrzycę tego typu w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego muszą przyjmować ją przez iniekcje. U podłoża cukrzycy tego typu leżą przyczyny genetyczne oraz autoimmunologiczne.

  •    Typu 2 – osoby cierpiące na cukrzycę tego typu najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub organizm takiej osoby nie może jej właściwie wykorzystać. W powstawaniu cukrzycy typu 2 biorą udział dwa czynniki: genetyczny, na który nie mamy wpływu, oraz środowiskowy – tzw. modyfikowalny, czyli otyłość, która wynika w dużej mierze z trybu życia danej osoby.


Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn.
Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu
, jeżeli będą sciśle kontrolować poziom cukru we krwi.

Wszelke informacje oraz materiały przygotowane przez
Światową Organizację Zdrowia dostępne są pod poniższymi linkami:
http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/news/news/2015/11/physical-inactivity-and-diabetes- oświadczenie dotyczące obciążenia cukrzycą w  Europejskim Regionie WHO

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2016/event/en/
http://www.un.org/press/en/2015/sgsm17320.doc.htm

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego