"Światowy Dzień Rzucania Palenia" - PSSE Łobez

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności > 2015 rok

"Światowy Dzień Rzucania Palenia"

19 listopada 2015 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji Główny Inspektorat Sanitarny przygotował kampanię społeczną, w oryginalny sposób ukazującą skutki narażenia na dym tytoniowy. Motywem przewodnim kampanii są zniszczone płuca, które zostały „uwędzone” dymem tytoniowym i nie nadają się już do zdrowego i długiego życia. Hasło kampanii „Nie zawsze wędzone trzyma dłużej” uzupełnia przesłanie kampanii.
Kampania ma nie tylko zachęcić społeczeństwo do nierozpoczynania palenia lub do zerwania z nałogiem, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na problem palaczy, którzy nie szanują obowiązku nieszkodzenia innym, paląc zarówno przy dorosłych, jak i przy dzieciach oraz na biernych palaczy dymu tytoniowego, którzy przyzwalają na palenie w ich obecności.


Akcja „Rzuć palenie razem z nami” ma na celu zachęcenie jak największej liczby palaczy do rzucenia palenia oraz ograniczenia palenia w miejscach, w których przebywają ludzie. Dodatkowymi celami są:

·         Tworzenie i rozpowszechnianie mody na niepalenie
·         Upowszechnianie idei miejsc publicznych wolnych od dymu tytoniowego
·         Pomoc w rzuceniu nałogu
·         Ochrona dzieci przed skutkami palenia tytoniu (także w okresie prenatalnym)
·         Ochrona przed biernym paleniem


„Palenie szkodzi zdrowiu” – o tym wie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że bierne palenie niesie za sobą takie sam skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Palacze, którzy chcą żyć lepiej i dłużej, powinni rzucić palenie. Każdy z nich może to zrobić! Większość osób, które zerwały z nałogiem twierdzi, że aby przestać palić, wystarczy tylko chcieć. Najtrudniej jest zacząć: zrozumieć, że palenie jest biologicznym nonsensem. Wygrywa każdy, kto rzuci palenie. I Ty możesz wygrać zdrowie, pieniądze, poczucie zwycięstwa, wyzwolenie, wolność i bezpieczeństwo. Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie.

W ramach w/w akcji 2
0 listopada 2015r. odbędzie się happening uliczny.
Honorowy patronat nad happeningiem objął Burmistrz Łobza- Pan Piotr Ćwikła.
Organizatorami happeningu są Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Łobzie, Urząd Gminy Łobez, Starostwo Powiatowe w Łobzie oraz Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie.
Przedsięwzięcie rpzpocznie się o godz. 1
0.50 na placu przed Zespołem Szkół im. T. Kościuszki w Łobzie. Przemarsz odbywał się będzie jednym pasem ruchu. Przejście nastąpi ulicą Niepodległości, następnie przez Plac 3- go Marca, dalej ulicą Kościuszki, Wybickiego do Łobeskiego Domu Kultury, gdzie nastąpi dalsza część imprezy.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego